İnternet Yayıncılığı Yasası Ne Getiriyor?

İnternet yayıncılığına ve gazeteciliğine yeni yasal düzenlemeler geliyor.

28 Nisan 2014 Pazartesi 12:31
İnternet Yayıncılığı Yasası Ne Getiriyor?
 Konuyla ilgili olarak Başbakanlıktan TBMM’ye sevk edilen yasa tasarısı önce alt komisyon olarak AB Uyum komisyonunda başladı.

Komisyon Başkanı Mehmet Tekelioğlu’nun riyasetinde yapılan ilk müzakereleri bizzat takip ederek, izleyicilerimizi bilgilendirmiştik.

Şimdi her kesimden ilgililer somut olarak bu yasanın hangi alanları düzenlediğine ilişkin kimi bilgiler vermemizi istediler. Bu bilgileri ayrıntılı vermek uzun bir çaba ve çalışma gerekir. Ancak biz yine de yasanın genel anlamda getirdikleri üzerine kimi bilgileri paylaşalım: 

. Öncelikle internet haber sitesinde basılı gazetedekilerle aynı işi yapan kimselerin de anılan kanun gereğince ‘gazeteci’ olarak tanımlanması istenmektedir.

Örneğin 3. Madde ile;

. Getirilen düzenleme ile internet haber sitesi, belli aralıklarla yayımlanan gazete, dergi gibi basılmış eserler ile haber ajanslarının yayınları gibi ‘süreli yayın’ olarak tanımlanmıştır.

. Basın Kanununun ‘eser sahibi’ kavramını tanımlayan 2. Maddesinin ‘ı’ bendine ‘görsel ve işitsel içerikleri kaydeden veya düzenleyen’ ibaresi eklenmiştir.

. İnternet Haber Siteleri şöyle tanımlanmıştır: “İnternet ortamında (haberleşme ile kişisel veya kurumsal bilgisayar sistemleri dışında kalan ve kamuya açık olan internet üzerinde oluşturulan ortam), haber ya da yorum niteliğinde yazılı, görsel veya işitsel içeriklerin sunumunu yapan süreli yayın” olarak tanımlanmıştır.

5. maddede, internet haber sitelerinin faaliyetlerini bir beyanname ile Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmeleri gerektiği belirtilmiştir.

. Gene tasarının aynı maddesi ile internet haber sitelerinin beyanname verme yükümlülüklerini yerine getirirken 5651 sayılı internet Ortamında yapılan yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanunda Belirtilen içerik sağlayıcı ile yer sağlayıcının yükümlülüklerine tabi olacakları ifade edilmektedir.

. İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir.

. Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir.

Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği haberdar edilmesi halinde yayından çıkarmakla yükümlüdür.

7. Maddeye göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca tespit edilmesi durumlarında, internet haber siteleri için sağlanabilecek resmi ilan ve reklam ve basın kartına ilişkin haklar ortadan kalkmaktadır.

8.Maddede, “İnternet haber siteleri, yayınladıkları içerikleri, doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde altı ay süre ile muhafaza ve gerektiğinde talep eden yetkili mercilere teslim etmeye mecburdur.” diyerek bir yükümlülük getirir.

*

Yasa esas komisyondan sonra, genel kurula gelecek. Gerek duyulan muhtemel değişikliklerden sonra Genel Kurulda kabul edilmesi halinde yasalaşacak. Başkan Mehmet Tekelioğlu’nun verdiği, davet edilen ilgili dernek yöneticilerinin gelmediği bilgisine göre, kurumsal temsil olarak internet yayıncıları şimdilik konuya ilgisiz gözüktüler. Umarız bu aşamadan sonra tartışmaya dâhil olunur.

Şimdiden hayırlı olsun diyoruz.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner13
  banner14
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • Darbe Girişimi
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv