Şiddeti Mazur Görmeyiz Şiddete Maruz Kalamayız

AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet tekelioğlu “Hak ve özgürlüklerden yana olmak, başka mağduriyetlere yol açmanın gerekçesi olmamalıdır.”

19 Aralık 2014 Cuma 15:59
 Şiddeti Mazur Görmeyiz Şiddete Maruz Kalamayız

HABER35 - “Cezai yaptırımlardan önce önemli olan suçun oluşmasına sebep olacak imkânları ortadan kaldırmaktır.”

AB Uyum Komisyonunda ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanun Tasarısı’ görüşüldü.

Özellikle 6-7 Ekim olayları üzerine demokratik haklar ile kamu güvenliği arasında dengeyi sağlamak için gündeme gelen ve çokça tartışılan yasa tasarısı Ak Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu başkanlığında toplanan komisyon üyelerince ele alındı. Meclise intikal eden yasa tasarısı, asıl olarak İçişleri Komisyonuna gönderilmişti. AB Uyum Komisyonu tali komisyon olarak, tasarıyı, AB norm ve kriterlerine uygunluğu bakımından inceleyip serdedilen görüşleri rapor ediyor. Bu teknik açıklamaları yapan Başkan Mehmet Tekelioğlu, üyelerin daha sağlıklı bilgilenmesini sağlamak maksadıyla Anayasa Komisyonu Başkanvekili

Çankırı Milletvekili İdris Şahin’i de davet etmişti. Komisyona İçişleri Bakanlığından müsteşar yardımcısı Enver Salihoğlu ve AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Cangir de katıldılar.

Enver Salihoğlu konuşulan yasanın Polis Vazife ve Salaâhiyet, Emniyet Teşkilatı, Jandarma Teşkilatı ve Nüfus Hizmetleri olmak üzere dört temel bölüme ayrıldığı bilgisini verdi. Mehmet Tekelioğlu “Hazırlık aşamasında gündeme geldiğinde bazı kişiler bu yasanın özgürlükleri kısıtlayacağına ilişkin bazı eleştiriler getirdiler. Bu konuda ne dersiniz?” diye sordu. Salihlioğlu bu yasanın AB üyesi ülkeler araştırılarak hazırlandığını ifade etti. Konuşmaların bundan sonraki ana seyri bu eksende devam etti.

Toplantıda Oğuz Oyan’dan Ertuğrul Kürkçü’ye, Afif Demirkıran’dan Faruk Işık, Nursuna Memecan’a Mehmet Erdoğan’a kadar birçok üye farklı yaklaşım ve farklı görüşlerini ifade ettiler. Renkli, sıcak bir ortam içinde geçen görüşmelerden sonra Başkan Mehmet Tekelioğlu, bize, önemli olanın suçla ve suçlularla daha etkin ve sonuç alıcı mücadele etmek olduğunu söyledi. “Bu konuda kimsenin aykırı düşündüğü yok. Suçla ve suçluyla halkımızın mutluluğu, huzuru, güveni için mücadele edilecektir. Devlet olmak güven ve huzur ortamını sağlamaktır. Bunu yaparken elbette hak ve özgürlüklere azami dikkat göstermek gerekir. Bunu söylemeye bile gerek yok. Türkiye’nin yöneldiği ana güzergâh bu istikamettedir. Genel anlamda hak ve özgürlüklerden yana olmak başka mağduriyetlere yol açmanın gerekçesi olmamalıdır. O nedenle önleyici hekimlik gibi özgürlük ve güvenlik ortamını sağlamak için de önleyici tedbirler almak gerekir.” diyen Tekelioğlu cezai yaptırımlardan önce önemli olanın suçun oluşmasına sebep olacak imkânları ortadan kaldırmak olduğuna işaret ettikten sonra beyanatını şöyle bitirdi: “Testi kırıldıktan sonra çocuğu dövmenin hayat ve hakikat nezdinde geçerli, yararlı karşılığı olmuyor. Bizim amacımız testiyi kırmadan herkesin su içmesini sağlamak olmalıdır. Demokratik hak kapsamında gösteri ve yürüyüşe kimsenin bir diyeceği olamaz. Bu gösterilerde katılanların güvenliğini sağlamak da devletin görevidir. Ancak sağa sola Molotoflu saldırılar yapmak, evleri, okulları, otobüsleri yakmak, insanları öldürmek, özgürlük kapsamında ele alınamayacak bir vahşettir, vandallıktır. Kimse şiddet yapma ayrıcalığına sahip olamaz. Ve kimse birilerinin sözüm ona hakkına, özgürlüğüne ilişmeyelim diye şiddete maruz bırakılamaz. İnsanımız şiddeti mazur görmek ve şiddete maruz kalmak arasında bırakılamaz! Bu vandallığa müsaade etmek, göz yummak aslında yasal sınırlar içinde kalan mağdur insanlara haksızlığın zeminini yaratmaktır. Bu yasa işte bu tür tehditleri olabildiğince aza indirmeyi amaçlıyor olması bakımından önemlidir. Ama daha da önemlisi insanımızın kardeşlik ikliminde birlikte yaşama kararlılığı göstermesidir. Bu kararlılığı içselleştiremediğiniz zaman yasal düzenlemelere gerek bile kalmaz. O nedenle biz açılımı önemsiyoruz. Toplum gerçek anlamda kaynaştığı, kucaklaştığı zaman yasal düzenlemeler formel biçimlendirmeden öte gitmez.”

Anahtar Kelimeler: ABşiddetmehemt tekelioğlu

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner13
  banner14
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • Darbe Girişimi
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv