Yenigün’den Kanal 35’e Övgü

KANAL 35, birincilikle aldıkları lisans ile birlikte dünyanın hangi noktasında olursa olsun, izleyicilerine daha kaliteli bir şekilde ulaşacak. Kanal 35 Televizyonu Genel Müdürü Nurettin Memur, medya sektöründe kısa sürede yakaladıkları başarı öyküsünü Yenigün Gazetesi Muhabiri Eda Ebru Naneci’ye anlattı.

18 Temmuz 2013 Perşembe 17:11
Yenigün’den Kanal 35’e Övgü
 İzmir'in televizyon kanallarından biri olan KANAL 35 artık bölgesel yayında. Medya sektörüne yaptığı büyük yatırımla, Ege Bölgesi'nde özellikle habercilik açısından büyük başarılara imza atan KANAL 35, karasal yayın ihalesinde başarısına bir yenisini daha ekledi. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, bölgesel, karasal, sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinin Ege Bölgesi için düzenlenen bölümünde, yayın lisansı alacak 3 kanal belirlendi. Ege Bölgesi'nden ihaleye katılan yayın kuruluşları arasından en yüksek teklifi veren KANAL 35, birinci oldu. İkinci sırada Turkuaz Medya, üçüncü sırada ise Kordon TV yer aldı. KANAL 35, aldığı lisans ile birlikte dünyanın hangi noktasında olursa olsun, izleyicilerine daha kaliteli bir şekilde ulaşıyor. KANAL 35 televizyonu Genel Müdürü Nurettin Memur, Yenigün Gazetesi Muhabiri Ebru Eda Naneci’nin sorularını yanıtladı.

RTÜK tarafından yapılan bu ihalenin detaylarından bahseder misiniz? Türkiye'de daha önceki yıllarda böyle bir ihale gerçekleşti mi?

Yayın ihalesi ilk kez 1994 yılında yapıldı. Bu yıldan sonra mahkeme, yürütmeyi durdurdu ve daha sonra frekans planlaması yapılmadı. 1994 yılından beri bir şekilde üretilen mazeretlerle böyle bir planlama gerçekleşmedi. Bu yıldan itibaren televizyonlar geçici lisansla yayın yaptılar. Türkiye'de yayın yapan hiç bir televizyonun gerçek lisansı yoktu. İlk defa televizyonlar planlamalı bir şekilde lisanslarına kavuşmuş oldular. Bu ihale ile geçilmek istenen yayın, dijital yayın. Avrupa'nın yaptığı planlamada ve anlaşmayı imzalayan Türkiye'de de 2015 yılına kadar analog yayın kaldırılacak ve tamamen dijital yayın başlamış olacak.

Televizyon sektöründe kullanılan analog yayını kaldırma ihtiyacı neden doğdu? Yayın açısından baktığımızda analog yayın ne gibi bir olumsuzluğa neden oluyor?

Analog yayında yeni kanal açmak isteyenler frekans ile ilgili ilgili yer problemi yaşıyordu. Medya sektörüne katılmak isteyenler yerlerleşecekleri frekansın olmamasından dolayı sektöre adım atamıyordu. Analog yayından sayısal yayına geçiş olduğunda frekans sayısında fazlasıyla artış olacak. RTÜK bile başvuru rakamlarına şaşırdı. Bu planlama ilk defa yapıldığı için yayıncı kuruluşlar da ilgi gösterdiler.

RTÜK'ün yaptığı ihalede birinci oldunuz. İhaleye kaç firma katıldı? Birinci olmanızın size artısı oldu mu?

Biz bu ihale ile bölgesel olarak girmeyi tercih ettik. Bölge dediğimiz Ege Bölgesi ve 8 şehri kapsıyor. İhale 1,5 ay önce oldu ve 7 firma başvurdu. İhale 4 firmaya verilecekti. İhalede en yüksek fiyatı veren bir kanala da geçiş döneminde yayın hakkı veriliyordu. Biz bunu düşünerek en yüksek teklifi verdik ve ihaleyi birinci olarak almış olduk. Dört kanaldan bir tanesine anologdan sayısala geçiş sürecinde yayın yapma hakkı verildi. O da verdiğimiz teklifle KANAL 35 oldu. İkinci Turkuaz Medya, üçüncü olarak da Kordon TV aldı. Aldığımız lisans ile birlikte dünyanın hangi noktasında olursa olsun, izleyicilerine daha kaliteli bir şekilde ulaşma imkanına sahip olduk.

KANAL 35'in projelerinden bahsedecek olursanız neler söyleyebilirsiniz?

Yayın planına hep sadık kaldık. Hangi programın hangi ay, hangi gün olacağını ayarladık ve ulusal kanalların yaptığı gibi o programa bağlı kaldık. Planlamamızı ona göre yaptık. En önemlisi uzun soluklu projeler yaptık. Platform yayıncılığı yapan yerler için önemli bir konuydu. Bu bize kalite getirdi ve iç kontrol sağladı. KANAL 35'i 4 ay süreyle izlemeye aldılar ve bunun sonucunda farklı platformlardan da izleyiciye ulaşabiliyoruz. Uzun süreli projelerle devam ediyoruz. Vatandaşların geri dönüşü bizleri sevindiriyor. Yerel ya da bölgeselde uzun soluklu program yapmak zordur. KANAL 35'de 5 yıldır devam eden programlarımız var. Toplumsal sorumlulukla yürüttüğümüz yayınlar vatandaşında sorunlarına parmak bastı. İnsanların sorunlarını çözümlemede yardımcı olduk. İzmir'de, İstanbul'da yayın yapan tek kanal olma özelliğini taşıyoruz. Ayrıca bir radyo projemiz de var ve bu projemizi de 2015 yılında hayata geçireceğiz.

KANAL 35 sizce neden izlenmeli, diğer kanallardan sizi ön plana çıkartan özellikleriniz nelerdir?

Logo kaldırıldığında ulusal kanaldan ayırt edemezler. Hem program kalitesi hem de yayın kalitesi olarak fark eden bir şey yok. Uzun süreli projelere imza atıyoruz. Hem yayın kalitesi hem de çalışanlarımızın kalitesine güveniyoruz. İzmir'de önemli insanlarla güzel sohbetler gerçekleştirilen "Seyirtepe'de İftar" programı bir ay boyunca misafirlerini konuk etmeye devam edecek.

İstanbul'da da iddialıyız

KANAL 35 ailesinde şuan 70'e yakın arkadaşımız çalışıyor. Aynı zamanda dış yapımcılar ile birlikte 100 civarında çalışma arkadaşımız var. İzmir'de üç adet stüdyomuz var. Ancak sadece İzmir'de değiliz. Aynı zamanda İstanbul'da bulunan stüdyodan her hafta yayınlanan "Boğaz'dan Körfez'e" isimli programımız var. İstanbul medya sektörürün merkezi oradan da yayın yapma gereği gördük. Kısa sürede başarılı olabilmemizin başlıca sebebi alt yapımızın kuvvetli olmasıdır. En önemli sebebimiz ise ekibimizde bulunanların kalifiye eleman olmalarından geçiyor. KANAL 35 ailesi olarak birbirimizle iletişimimizi hiçbir zaman kopartmıyoruz. Sağlıklı bir iletişim söz konusu olduğunda başarılı işler ortaya çıkıyor.

Önceliğimiz objektif olmak

www.haber35.com.tr isminde bir haber sitesi kurduk. Bu kapsamda 8 çalışanımız var. Haberlerde objektif davranmak ön koşulumuz. Haber, halkın bizim elimizle kullandığı bir özgürlük. Habere yorum katmadan yapılan haberlerde yorumu izleyiciye bırakıyoruz. Ayrıca iletişim fakültesi mezunlarına kapımız açık. Gelip kendini ispat ettiğinde bizimle çalışmaya devam edebilir. Biz medya sektöründe kişiler olarak yeni mezun arkadaşlarımıza bu işi pratikte öğretmeye hazırız.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner13
  banner14
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  • Darbe Girişimi
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv